Växthus med sadeltak och olika tillval
Växthusen finns i bredderna : 3,5 meter, 4,3 meter och 5,2 meter. Växthusen är uppbyggda i sektioner, varje sektion är 0,43 meter lång. Du väljer själv hur många sektioner du vill ha. Du väljer också om du vill enkel- eller pardörr och var dörren ska placeras. Vi har också olika glaskvaliteter att välja mellan. För mer information Läs mer här.

Växthusen högst upp är 3,5 meter breda och 6,1 meter långa. De ena finns på odlingsfälten på Rosendals Trädgård och det andra på Wij trädgårdar i Ockelbo.
Växthusen ovan är 5,2 meter breda. Växthuset med den vackra sommarängen finns på Gotland - Leva Husfabrik driver ett härligt café i växthuset. växthuset med tegelsockeln finns på Nynäs slott. Landstinget har köpt växthuset och utnyttjar det för trädgårdsterapi.
Under några kunder finns fler växthus.

